top of page
Zdjęcie autoraPracownia Smaku

Jak pomóc strunom głosowym lepiej funkcjonować?

Zaktualizowano: 9 mar 2021

ZAINSPIRUJ SIĘ ZDROWIEM Nie bez znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania strun głosowych jest sposób odżywiania się. Należy przede wszystkim należy zadbać o nawodnienie całego organizmu. 1,5 litra niegazowanej wody to minimum, jakie powinno się zapewnić naszemu narządowi głosowemu dla jego zdrowego funkcjonowania.






Wprowadzając kilka prostych nawyków w swoje codzienne życie, możesz pomóc sobie, a co za tym idzie, swojemu głosowi lepiej funkcjonować:

  • szklanka letniej wody przed snem - jest to dobry nawyk dla wszystkich, ponieważ w czasie snu nie jesteśmy w stanie kontrolować temperatury i wilgotności otoczenia. Dostarczając naszemu organizmowi trochę płynów również przed snem, choć w pewnym stopniu zabezpieczamy nasze błony śluzowe przed wysychaniem i podrażnieniami. Zdarza się, że śpimy z otwartą buzią, co powoduje, że wdychamy powietrze ustami (a już na pewno taka sytuacja ma miejsce, gdy dopada nas katar)


  • szklanka ciepłej (ale nie gorącej) przegotowanej wody po przebudzeniu - taka woda jest wspaniałym środkiem na dobry początek dnia, pomaga oczyścić organizm z toksyn, pobudza przemianę materii i jest formą „pobudki” naszego głosu. To pierwszy krok w dbaniu o odpowiedni stan narządu głosowego, który trzeba kontynuować w ciągu dnia i forma przygotowania głosu do pracy


  • szklanka wody przed posiłkiem - dobre rozwiązanie dla osób, którym trudno jest się przekonać do wypijania większej niż zwykle ilości wody w ciągu dnia. Zakładając, że spożywamy co najmniej 5 posiłków dziennie, wypijanie szklanki niegazowanej wody przed każdym z nich, znacznie zwiększy ilość płynów.


Picie surowych jajek to stary i legendarny już sposób niektórych śpiewaków na poprawienie warunków głosowych, zwłaszcza w trudnych chwilach. Warto wiedzieć, że w żółtku jaja kurzego zawartych jest wiele substancji odżywczych, a wśród nich witaminy A, D i E oraz karoten, który uaktywnia w organizmie witaminę A i D. Witaminy te są polecane przez foniatrów w celu poprawy nawilżania śluzówki narządu głosowego. Podobne działanie do spożycia żółtka jaja ma rozgryzienie kapsułki wit. A+E.


Witamina A występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Zawierają ją: masło, mleko i produkty mleczarskie, jaja, niektóre tłuste ryby, szczególnie bogata w nią jest wątroba.


Najwięcej witaminy E jest jej w olejach roślinnych, zwłaszcza tłoczonych na zimno, w ziarnach zbóż, w migdałach, orzechach włoskich, maśle, w szparagach, szpinaku i brokułach, kiełkach pszenicy, kapuście oraz awokado.


Doskonałym źródłem witaminy D jest tran i oleje rybne, które znajdują się w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, śledź, makrela czy sardynki. Witaminę tę znajdziemy również w mleku (najlepiej wzbogaconym dodatkowo przez dodanie tej witaminy), a także w wątrobie, białku jaj oraz przetworach mlecznych, takich jak ser, masło czy śmietana.


Najprostszym sposobem nawilżenia gardła jest płukanie go naparem z siemienia lnianego. Mielone siemię lniane najlepiej zalać ciepłą wodą i popijać powoli (1 czubata łyżeczka na szklankę wody). Dzięki zawartości dużych ilości substancji śluzowych i oleistych siemię lniane ma właściwości osłonowe i stabilizujące. To zalecany przez Hipokratesa sposób na zapalenia błon śluzowych, który pomaga w nawilżeniu błon śluzowych i w zwalczaniu kaszlu.


Korzystne działanie przy zapaleniu strun głosowych ma imbir. Również kapusta wspomaga struny głosowe podczas choroby – należy pić jedną szklanką soku dziennie małymi łykami na pół godziny przed posiłkiem. Po tygodniu zwiększać dawkę o jedną szklankę aż do 4-5, a następnie stopniowo zmniejszać.


Dbając o głos należy zrezygnować z alkoholu, zbyt zimnych i zbyt gorących napojów, wody gazowanej i napojów gazowanych. Należy także unikać lub ograniczyć spożycie tych produktów żywnościowych, które, stymulując wydzielanie soków trawiennych i wywołując uczucie pragnienia, ściągają wodę z organizmu - w pierwszej kolejności z krtani. Do takich produktów należą: kawa, herbata, słone paluszki, chipsy, orzechy, czekolada. Zaleca się również unikania ostrych przypraw.

4 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page